رپورتاژ

دستگاه های مورد استفاده در ساخت گچ

۱-آون : از این دستگاه برای خشک کردن نمونه جهت آنالیز گچ استفاده می شود . کاربرد دیگر آن خشک کردن قالب های گچی برای دیوار گچی که از اتاقک رطوبت خارج می شوند می باشد که در هردو مرحله دمای مناسب c2 +40 می باشد .

۲- دستگاه مقاومت :

از این دستگاه جهت شکستن قالب های گچ و تست مقاومت خمشی و فشاری آنها استفاده می شود بنا به تنظیم دستگاه , واحد اندازه گیری مقاومت می تواند mm/N  یا cm/kg  باشد .

۳-ترازو: از ترازو ها جهت وزن کردن نمونه ها بنا به نیاز آزمون برحسب دقت های مختلف استفاده می شود که در آزمایشگاه گچ دو عدد ترازو با دقت های gr001/0 وgr 1/0 l, مورد نیاز می باشد .

۴-بن ماری : از این دستگاه جهت تبخیر محلول اسیدی گچ با سرعت بسیارکم استفاده می شود که دقت آن از هیتر بهتر می باشد و محلول مورد نظر به آرامی تبخیر و تجزیه جهت استفاده در دیوار های پیش ساخته ضد آب می گردد.

۵-کوره ی الکتریکی با قابلیت اندازه گیری حداقل دمای c1000 : ازاین دستگاه جهت تولید حرارت های بالا استفاده می شود.کاربرد این دستگاه در آزمون شیمیایی سوزاندن کاغذ صافی همراه رسوب می باشد .کاغذ صافی های همراه رسوب معمولا اشلس (بدون خاکستر )می باشند .بهترین حالت گذاشتن رسوب همراه بوته چینی از ابتدای روشن کردن کوره می باشد.

۶-دستگاه های ویکات:

دستگاه ویکات اصلاح شده (غلظت سنج ) : ازاین دستگاه جهت بدست آوردن نسبت آب به گچ نرمال استفاده می شود .

دستگاه ویکات سوزنی : پس از تعیین غلظت گچ ,از این دستگاه جهت تعیین زمان گیرش گچ استفاده می‌شود که از این عامل جهت تعیین قیمت پانل گچی نیز استفاده می شود .

۷- اتاقک رطوبت : از این دستگاه جهت عمل آوری نمونه های گچ در آزمون مکانیکی استفاده می شود .برای این منظور نمونه ها باید به مدت یک هفته در این دستگاه با دمای ۲+۲۳ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۵+۵۰ درصد قرار گیرند.

۸ –دسیکاتور:از این دستگاه جهت تسریع در سرد کردن نمونه ها تا دمای محیط بدون جذب رطوبت محیطی استفاده می شود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن